Piteşti: SCM Argeş Piteşti - Fortuna Poiana Câmpina 0-5, final
Argeş Piteşti: Vlăsceanu (cpt) - B. Stancu, Miulescu, Avramescu, Petrache - Mitra, David, Enache, Panait - Dulcea, Albu. Rezerve: Geantă - Bărbulescu, M. Stancu, Petrescu, Nilă, Belcea, C. Călin. Antrenor: Valentin Sinescu.
Fortuna: Zegheru - Cristescu, M. Marin (cpt), Şandru, Damian - Minciună, Barbu - V. Munteanu, Antohi, Năstase - Chipirliu. Rezerve: Stroescu - I. Stan, Jugaru, Crosman, Aniţoiu, A. Gheorghe, Buhuşi. Antrenor: Florin Stăncioiu.
Arbitri: Sebastian Colţescu (Craiova) - Mircea Orbuleţ, Iulian Radu (Bucureşti)
Observatori: Ionel Ţurlete (Alexandria), Traian Marcu (Sibiu)
Cu 30 de minute înaintea fluierului de start, tribunele sunt aproape goale, iar la Piteşti vremea este închisă şi picură sporadic.
Cu câteva minute înainte de startul partidei, Sinescu a decis să înceapă jocul cu Mitra în locul lui Belcea. În tribune s-au adunat ceva spectatori, aproximativ 200, inclusiv susţinători ai formaţiei Fortuna, dar şi foşti jucători ai formaţiei FC Argeş, Nicolae Dică şi Daniel Coman.
De asemenea, la fel ca şi marţi, vă voi ţine la curent, în timp real, şi cu rezultatul partidei Atletic Bradu - Chindia Târgovişte.
Minutul 1: a început partida, Fortuna a avut lovitura de începere
Minutul 2: centrare Barbu, reluare cu capul B. Şandru, dar Vlăsceanu respinge în corner, lovitura de colţ rămânând fără rezultat
Minutul 4: primul corner şi pentru gazde, execută Albu de pe partea dreaptă, reluare Dulcea, dar în afara cadrului porţii
Minutul 10: V. Munteanu centrează de pe partea dreaptă, Antohi reia din 6m, dar respinge Vlăsceanu
Minutul 11: V. Munteanu şutează de la 14m, uşor lateral dreapta, Vlăsceanu respinge în corner
Minutul 12: Zegheru respinge cu emoţii din faţa lui Dulcea, scăpat singur spre poarta Fortunei
Minutul 14: 0-1, Chipirliu. V. Munteanu l-a găsit bine pe Chipirliu în suprafaţa de pedeapsă adversă, acesta a driblat scurt doi fundaşi şi a şutat elegant, în stânga portarului, deschizând scorul.
Minutul 16: V. Munteanu îi pasează pe partea stângă lui Năstase, acesta pătrunde şi şutează de la 17m puţin peste poartă
Minutul 20: Fortuna controlează partida, are o posesie bună, în vreme ce gazdele par să păstreze în atac un singur jucător, mizând pe cartea contraatacului; la Bradu, Atletic Bradu - Chindia Târgovişte 0-0
Minutul 24: şut puternic al lui B. Şandru de la 35m, portarul gazdelor respinge cu dificultate în corner
Minutul 28: 0-2, Antohi.  Centrare excelentă a lui Cristescu şi Antohi a reluat cu capul, din 8m
Minutul 29: la Bradu, Atletic Bradu - Chindia Târgovişte 0-1, a marcat Honciu
Minutul 32: V. Munteanu scapă singur cu portarul, dar după un sprint senzaţional, nu îi ies paşii în momentul decisiv
Minutul 34: Cristescu (Fortuna), cartonaş galben
Minutul 37: a început să plouă
Minutul 42: şut periculos al lui Panait, puţin alături de stâlpul din stânga lui Zegheru
Minutul 45: 0-3, Antohi. Acţiune superbă pe traseul Cristescu - Chipirliu, mingea ajunge la Antohi, la 16m, şi acesta reia superb în plasă
Minutul 45: Colţescu fluieră finalul primei reprize
O repriză dominată categoric de Fortuna, care s-a impus de o manieră care nu lasă loc nici unui dubiu. De partea cealaltă, la Bradu, Chindia conduce în continuare cu 1-0.
Minutul 46: a început repriza a doua
Minutul 46: schimbare la Fortuna: Cristescu a fost înlocuit de Jugaru
Minutul 46: schimbare la Argeş Piteşti: Avramescu a fost înlocuit de Bărbulescu
Minutul 46: schimbare la Argeş Piteşti: Panait este înlocuit de Nilă
Minutul 49: o nouă mare ocazie de gol a Fortunei, după o acţiune superbă, este ratată cu uşurinţă de V. Munteanu, care s-a jucat realmente cu defensiva argeşeană
Minutul 53: Chipirliu reia cu capul din 6m puţin peste poartă
Minutul 54: Mitra (Argeş), cartonaş galben
Minutul 57: schimbare Argeş Piteşti: Albu este înlocuit de Petrescu
Minutul 59: la Bradu, Atletic Bradu - Chindia Târgovişte 1-1, a înscris Murineanu
Minutul 60: 0-4, Chipirliu. Şut superb, după o fază colectivă de atac a Fortunei, şi Chipirliu măreşte avantajul oaspeţilor
Minutul 61: 0-5, Chipirliu. Scăpat singur cu portarul, Chipirliu l-a driblat pe Vlăsceanu şi din unghi a trimis mingea în plasă
Minutul 65: schimbare la Fortuna: Chipirliu părăseşte terenul în aplauzele publicului şi intră pe teren Crosman
Minutul 67: ocazie bună a gazdelor,  Dulcea şutând de la 8m, dar exact pe direcţia lui Zegheru
Minutul 68: schimbare la Fortuna: Năstase este înlocuit de Buhuşi
Minutul 70: Crosman şutează superb de la 20m, dar Vlăsceanu respinge in extremis
Minutul 72: Petrescu (Argeş), cartonaş galben
Minutul 73: schimbare la Fortuna: Zegheru îi lasă locul în poartă lui Stroescu
Minutul 74: Fortuna înscrie din nou, prin Antohi, dar golul este anulat pentru ofsaid
Minutul 80: din tribună, spectatorii însoţesc cu aplauze jocul de pase al Fortunei, în vreme ce gazdele nu găsesc drumul nici măcar pentru un gol de onoare
Minutul 85: Barbu şutează puternic de la 25m şi mingea zguduie transversala
Minutul 86: Buhuşi îşi încearcă norocul cu un şut de la distanţă, dar mingea trece puţin alături de poartă
Minutul 88: Buhuşi şutează de la 25m, iar Vlăsceanu apără greu
Minutul 90: Colţescu nu mai prelungeşte nici un minut şi fluieră finalul partidei.
Minutul 90+4: la Bradu, Atletic Bradu - Chindia Târgovişte 1-2, a marcat Săndulescu
Victoria Fortunei aduce promovarea mai aproape de Poiana Câmpina, totul depinzând de meciul de vinerea viitoare, de pe teren propriu cu Atletic Bradu. Tot etapa viitoare, ultima, Chindia câştigă cu 3-0 meciul pe care ar fi trebuit să-l joace cu CSM Câmpina. În aceste condiţii, orice victorie vineri a Fortunei în faţa formaţiei Atletic Bradu aduce promovarea în Liga a 2-a. Tocmai din acest motiv, poate ar fi o idee frumoasă ca toţi spectatorii care vor fi vinerea viitoare prezenţi în tribunele stadionului "Fortuna" din Poiana Câmpina să vină îmbrăcaţi în culorile clubului:
roşu-negru-alb.

23 de comentarii:

1. Ia bataie...ce sa faca!?Hai Fortuna!!!!!!!

RăspundețiȘtergere
  2. Se pare ca nu ! Oricum Hai FORTUNAAAA !!!!!

3. BRAVOOO MAI BAIETI !!!!!

4. Chipirliu la Steaua...zvon de ultima ora!puteti confirma?multumesc

Răspunsuri
    1. pentru ca in momentul asta nu poate confirma nimeni, toata lumea fiind la meci

Ștergere
  5. Rusine Bradu!!!!Acum nu mai sunt 'motivati'?

6. scm pitesti-fortuna blat cat Casa Poporului

Răspunsuri
    1. blat, neblat, va salutam din liga 2 :))) LA REVEDERE. invatati fotbal si mai vorbim altadata

Ștergere
    2. Chiar nu a fost blat. Dumnezeu e martor !

Ștergere
  7. scm pitesti-fortuna blat cat Casa Poporului

8. Daca la finalul play-off-ului Fortuna și Chindia sunt la egalitate de puncte cine va promova? Bănuiesc ca Fortuna ca a bătut în ambele meciuri în play-off

Răspunsuri
    1. Fortuna, care are avantajul meciurilor directe, primul criteriu in caz de egalitate de puncte

Ștergere
    2. Atletic Bradu - Chindia s-a terminat 1-1?

Ștergere
  9. Care Steaua? Ologeni?

10. Nu e niciun blat...mai uitati-va si cu ce jucatori a intrat pe teren Pitestiul!Bravo Fortuna...mai dati-le 2...!!!!

11. Asta se numeste hatryc chipirliu :))) bv chipi

12. S-a terminat 1-1 la Bradu? Ar fi excelent...

13. Liga2 e mai aproape ca oricand! Imi doresc ca la ultimul meci lumea sa stea si in piciore langa gard pentru a asista la promovareeee!!!!!Bravo baieti!!!

14. Arges Pitesti si CHINDIA Tg nu aveau nici o sansa de promovare,amindoua echipele aveau asigurate bugetele de la primarii care nu puteau continua la nivelul ligii a 2 a,asa ca FORTUNA a avut drum liber spre promovare beneficiind de un buget stabil si de o echipa "bunicica"si tot odata meritorie.

15. Atunci spune-ne si noua de ce Chindia trage pana in ultima secunda?

16. Chipirliu la Steaua Bucuresti...daca barfele se adeveresc!