duminică, 9 iunie 2019

Brigada lui Hațegan a arbitrat finala mică a Ligii Națiunilor

La Guimaraes, în Portugalia, Ovidiu Hațegan, Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe au arbitrat finala mică a Ligii Națiunilor, Anglia - Elveția. După 90 și apoi 120 de minute scorul a fost egal, 0-0, astfel că s-a trecut la lovituri de departajare, unde englezi s-au impus cu 6-5. Hațegan a beneficiat pentru prima dată șa un meci internațional în Europa de suport VAR, pe care l-a și folosit în minutul 84, anulând o reușită a englezilor.
Hațegan a flueirat 32 de faulturi (15 comise de elvețieni - 17 de eneglezi), a acordat 3 avertismente (unul elvețienilor, două englezilor), în vreme ce asistenții au avut de semnalizat 4 ofsaiduri (trei pe atacul elvețienilor, unul pe cel al englezilor). Astfel, Hațegan încheie un sezon excelent pe plan internațional, care a culminat cu semifinala Europa League, Chelsea - Frankfurt, și cu această finală mică a Ligii Națiunilor.