sâmbătă, 4 august 2018

Colţescu a arbitrat Sparta Praga - Spartak Subotica 2-1, în Europa League

După ce l-a înlocuit pe Marius Avram, Sebastian Colţescu a avut parte de un meci tensionat la Praga, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al Europa League, Sparta Praga - Spartak Subotica 2-1. În tur, sârbii se impuseseră cu 2-0, dar cehii au reuşit să egaleze destul de rapid situaţia, conducând cu 2-0 în minutul 66. A urmat o lovitură de pedeapsă pentru oaspeţi, pe care aceştia au transformat-o în minutul 75 şi totul s-a năruit pentru cehi, mai mult, fanii au invadat terenul, meciul fiind întrerupt 7 minute. Apoi, Colţescu a eliminat un jucător al oaspeţilor pentru două avertismente, iar la final a eliminat şi un jucător al gazdelor. În ciuda tuturor acestor probleme, Colţescu a arbitrat foarte bine partida, fazele importante fiind judecate corect de craiovean. Colţescu a fost ajutat la Praga de asistenţii Valentin Avram, Mircea Orbuleţ şi rezerva Iulian Călin.
Colţescu a fluierat 34 de faulturi (16 comise de gazde - 18 de oaspeţi) a acordat 11 cartonaşe galbene (5-6) şi două eliminări, câte una în dreptul fiecărei formaţii. Asistenţii au avut patru ofsaiduri, toate pe atacul cehilor.