marți, 20 noiembrie 2018

Ovidiu Hațegan a arbitrat ireproșabil un meci pe care nu-l va uita ușor, Germania - Olanda 2-2, în Liga Națiunilor

Luni seară, în Liga Națiunilor, Ovidiu Hațegan a arbitrat la Gelsenkirchen partida Germania - Olanda, un meci pe care nu-l va uita prea ușor, dar din motive care nu au legătură cu jocul în sine. Hațegan a aflat la pauza meciului că mama sa a decedat, dar a avut tăria să ducă meciul la bun sfârșit, arbitrând ireproșabil. Hațegan a fost ajutat de asistenții Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe, adiționalii Radu Petrescu, Sebastian Colțescu și rezerva Adrian Ghinguleac.
Partida s-a terminat la egalitate, 2-2, olandezii egalând în minutul 90, după ce au fost conduși cu 2-0 încă din minutul 20. Hațegan a fluierat 24 de faulturi (14 comise de germani - 10 de olandezi) și a acordat 4 cartonașe galbene (3-1). Asistenții au avut de indicat trei ofsaiduri (două pe atacul germanilor - unul pe cel al batavilor).