Liga a 2-a. FC Olt - Fortuna Poiana Câmpina 1-1

Marcatori: Verdeş 48 - Zsiga 89.
FC Olt: Nuno Claro - Radovic (77 Covalschi), Fâşie, Gligor (cpt), Giurcă - Mihăescu, Căpăţână, Blănaru, Rogoveanu - Leucuţa (63 Ignea), Verdeş (87 Morariu). Rezerve neutilizate: Mogoşanu - Curtuiuş, Căle, Dobricean. Antrenor: Dan Oprescu.
Fortuna Poiana Câmpina: I. Popescu - Dobrosavlevici, M. Marin (cpt), Şandru, Damian - Cioinac, Minciună - Munteanu, Năstase (55 Antohi), Honciu (55 Zsiga) - Chipirliu (75 Buhuşi). Rezerve neutilizate: Gârlea - Aldea, Birău, Crişan. Antrenor: Florin Stăncioiu.
Cartonaşe galbene: Nuno Claro 26, Blănaru 35, Rogoveanu 44, Ignea 68, Căpăţână 76, Covalschi 80 - Honciu 3, Chipirliu 27, I. Popescu 90.
Arbitri: Viorel Flueran (Craiova) - Ionuţ Babadac (Alexandria), Ionuţ Bobe (Videle) - Silviu Gulei (Tr. Severin).
Observatori: Augustus Constantin (Rm. Vâlcea) - pentru arbitraj, Dumitru Paraschiv (Tr. Severin) - pentru joc.
Fortuna a început astăzi o nouă săptămână extrem de dificilă, cu 3 meciuri în 7 zile şi două deplasări, la Slatina şi Ploieşti. Începutul acestei săptămâni de foc a fost unul bun, încheiat cu un rezultat pozitiv, o remiză, 1-1. Fortuna a jucat foarte bine tactic, a încercat să închidă toate culoarele, să joace cât mai economicos, ceea ce în prima repriză i-a reuşit pe deplin.
Mai mult, au şi pus probleme experimentatului portar al slătinenilor, Nuno Claro. Astfel, în minutul 7, după o acţiune colectivă prelungită de atac, Cioinac şi Damian au trimis mingea în două rânduri spre poartă, dar Nuno Claro, iar când acesta  afost depăşit, Leucuţa au respins mingea. Apoi, în minutul 39, bine lansat în spatele liniei defensive a gazdelor, Chipirliu a pătruns impetuos, dar a fost blocat în ultimul moment de portar. Între aceste ocazii, ar fi de consemnat şi ţutul lui Blănaru, din minutul 16, care a şters unul dintre stâlpii porţii lui I. Popescu.
Repriza a doua a început cu deschiderea scorului, gazdele înscriind prin Bobi Verdeş, fostul jucător al mai multor echipe din prima ligă, unde a strâns 66 de prezenţe şi a marcat 8 goluri, reluând din apropiere cu capul o centrare venită de pe partea stângă. Stăncioiu mută aproape imediat, introducându-i pe Antohi şi Zsiga în locul lui Honciu şi Năstase, iar presiunea se mută spre poarta lui Nuno Claro. Iar egalarea, pe deplin meritată, avea să vină în minutul 89, atunci când Zsiga, nemarcat, a reluat puternic, din interiorul suprafeţei de pedeapsă adverse, o excelentă centrare venită de pe partea dreaptă.
O remiză echitabilă, un rezultat bun pentru Fortuna, care poate genera moralul necesar realizării unei mari performanţe miercuri, în Cupa României, în faţa formaţiei Dinamo Bucureşti.
Sursa foto: gazetanoua.ro.