Liga a 2-a. Fortuna Poiana Câmpina - Olimpia Satu Mare 2-0

Marcatori: V. Munteanu 4-11m, Chipirliu 27.
Fortuna: I. Popescu - Dobrosavlevici, M. Marin (cpt), Crişan (46 Damian), Şandru - Cioinac, Minciună - Honciu, V. Munteanu, Zsiga (60 Velici) - Chipirliu (80 Antohi). Rezerve neutilizate: Gârlea - Aldea, Năstase, Buhuşi. Antrenor: Florin Stăncioiu.
Olimpia: I. Anca - D. Muntean, Bălan, Heil, Iuhas (cpt) - Gavrilescu, Svarczkopf, Villand (57 Laso Maximiliano; 78 Faur), Bic - Bujor, Boştină (74 Apostu). Rezerve neutilizate: Şuţă - Burlacu, Mureşan, Micaş. Antrenor: Cosmin Bodea.
Cartonaşe galbene: Antohi 84 - Villand 26, Iuhas 50, Svarczkopf 57.
Arbitri: Teodora Albon (Cluj-Napoca) - Petruţa Iugulescu (Târgovişte), Andra Hiticaş (Cluj-Napoca) - Alexandru Filip (Târgovişte).
Observatori: Liviu Seceanu (Galaţi) - pentru arbtiraj, Daniel Scânteie (Bacău) - pentru joc.
Fortuna a început în forţă meciul cu sătmărenii, hotărâtă parcă să tranşeze cât mai rapid disputa. Şi le-a reuşit stratagema elevilor lui Stăncioiu, care au deschis rapid scorul prin Vali Munteanu, după ce a transformat o lovitură de pedeapsă, pe care tot el o obţinuse, după o cursă impetuoasă pe partea stângă de peste 60 metri.
Apoi, în minutul 27, jucătorii Fortunei şi-au dublat avantajul, după o fază superbă finalizată de Chipirliu, cu Zsiga în rol de coautor. La 2-0, Fortuna a redus considerabil turaţia motoarelor, permiţând oaspeţilor să devină tot mai periculoşi în faţa porţii lui Iustin Popescu. De altfel, Bujor şi Boştină au ratat două ocazii cât roata carului.
La pauză, Stăncioiu a făcut o serie de modificări, inclusiv în angrenajul tactic, readucându-l pe Bogdan Şandru în centrul defensivei şi coborându-l pe Cioinac în faţa liniei de apărare. În plus, Fortuna a încercat (şi reuşit) "îngheţarea" jocului, astfel că repriza secundă nu s-a mai întâmplat aproape nimic... De altfel, primul şut pe spaţiul porţii în repriza secundă l-am consemnat în minutul 82, atunci când Vali Munteanu a avut o cursă de peste 70 metri şi a şutat periculos, dar portarul sătmărenilor a respins în corner, la o acţiune la care spectatorii au aplaudat cu generozitate frumuseţea fazei.
O victorie clară, concludentă, fără drept de apel şi care a demonstrat maturitatea echipei lui Florin Stăncioiu.