marți, 19 februarie 2013

Steaua - Ajax, arbitrează italianul Tagliavento

Partida Steaua București - Ajax Amsterdam, contând pentru returul 16-imilor Europa League, va avea loc joi, 21 februarie, de la ora 22.05, pe Arena Națională. În tur, olandezii s-au impus cu scorul de 2-0. Partida de joi va fi condusă de italianul Paolo Tagliavento (foto).
Născut pe 19 septembrie 1972, Tagliavento se află din anul 2007 pe lista FIFA
și este unul dintre arbitrii de top ai Italiei. Are în palmares finala Campionatului European de Tineret din Danemarca 2011, Elveția - Spania 0-2, precum și un sfert de finală în Champions League, Benfica - Chelsea 0-1, pe 27 martie 2012. De asemenea, pe 12 mai 2010 a fost arbitru adițional la finala Europa League, de la Hamburg, Atletico Madrid - Fulham 2-1, după prelungiri. A arbitrat de mai multe ori echipe românești, inclusiv în țara noastră: Omonia Nicosia - FC Vaslui 1-1, pe 4 august 2009, în turul al treilea preliminar al Europa League; FC Timișoara - Ajax Amsterdam 1-2, pe 2 decembrie 2009, în grupele Europa League; Anglia - Românai 2-1, pe 8 octombrie 2010, în play-off Campionatul European Tineret; Galatasaray - CFR Cluj 1-1, pe 23 octombrie 2012, în grupele Champions League. Dacă pe Steaua nu a mai arbitra-o, în schimb, pe Ajax, în afara jocului de la Timișoara, a mai arbitrat-o de douăr ori, de fiecare dată în deplasare: Hamburger SV - Ajax 0-1, pe 27 noiembrie 2008, în grupele Cupei UEFA; Borussia Dortmund - Ajax 1-0, pe 18 septembrie 2012, în grupele Champions League. Precedentul meci internațional condus de Tagliavento a fost săptămâna trecută, pe 12 februarie 2013, în optimile Champions League, Valencia - Paris St. Germain 1-2, când l-a eliminat pe final pe Ibrahimovic.