marți, 8 octombrie 2013

Liga a 3-a. CSM Câmpina - Atletic Bradu 3-2. Un oficial al argeşenilor a fost eliminat cu... peripeţii

Minutul 86 al partidei CSM Câmpina - Atletic Bradu. Este scorul de 3-2, iar oaspeţii forţează o egalare nesperată... Pe atacul lor, la o fază confuză, asistentul Gabriel Georgescu semnalizează că mingea a depăşit linia de margine, moment în care banca oaspeţilor a reacţionat aproape in corpore.
Asistentul Georgescu îl cheamă pe centralul Costache şi au un scurt dialog
Arbitrul Costache merge în dreptul băncii oaspeţilor indică un oficial, probabil unul dintre maseuri, pentru că pe raportul de joc, la rubrica oficiali ai echipei oaspete, au fost trecuţi doar delegatul Gheorghe Bârligă şi doi maseuri
Şi îi indică acestuia părăsirea terenului de joc
Urmează o reacţie virulentă a oficialilor formaţiie oaspete, personajul incrimat şi delegatul (cel cu şapcă) cerându-i socoteală arbitrului pentru decizia luată. Mai mult, oficialul respectiv se jura pe toate rudele sale că nu a înjurat pe nimeni şi încerca să-şi găsească dreptatea la observatorul de joc, aflat între cele două bănci tehnice, braşoveanul Petre Cadar
Apoi, lucru total greşit (sincer nu am înţeles de ce), arbitrul Costache scoate cartonaşul roşu pe care îl arată oficialului respectiv. Şi spun că este total greşit, pentru că regulamentul prevede că doar jucătorii pot fi sancţionaţi cu cartonaş galben sau roşu! Probabil că arbitrul Costache a văzut un gest similar la Cristi Balaj, la finalul partidei Gaz Metan Mediaş - Petrolul Ploieşti, dar Balaj a explicat ulterior că nu este prea regulamentar ce a făcut, dar fiind la finalul partidei a dorit ca prin acest gest să vadă întreg stadionul că antrenorul Contra a fost eliminat din incinta terenului.
Oaspeţii au continuat să protesteze, mai ales la adresa asistentului Georgescu
După aproximativ două minute de parlamentări, proteste, discuţii şi explicaţii, arbitrul Fernando Costache le arată oficialilor echipei oaspete că dacă în termen de 3 minute nu pun în aplicare decizia sa va întrerupe definitiv partida. Cu destulă greutate, oficialul respectiv a părăsit terenul de joc, iar partida s-a putut relua