vineri, 12 decembrie 2014

Cristian Balaj a arbitrat Fiorentina - Dinamo Minsk, în grupele Europa League

În ultima etapă a grupelor Europa League, aseară, pe "Artemio Franchi" din Florenţa, Cristian Balaj a arbitrat partida Fiorentina - Dinamo Minsk, încheiată cu succesul mai puţin scontat al oaspeţilor, cu 2-1.
Cristian Balaj a fost ajutat la Florenţa de asistenţii Sebastian Gheorghe, Ovidiu Artene, adiţionalii Alexandru Tudor, Ovidiu Haţegan şi rezerva Octavian Şovre.
Balaj a acordat 5 cartonaşe galbene (două gazdelor - 3 oaspeţilor), două dintre cele acordate oaspeţilor fiind arătate aceluiaşi jucător, care a şi fost eliminat în minutul 90+2. Interesant este că până în minutul 90, Balaj arătase două două "galbene", câte unul de fiecare parte, dar după eliminare, în minutul imediat următor, a mai acordat alte două avertismente. De asemenea, Balaj a fluierat 21 de faulturi (9 comise de italieni - 12 de echipa din Belarus), în vreme ce asistenţii au avut de indicat 6 ofsaiduri (4-2) şi nu mai puţin de 245 de cornere (20-4).