miercuri, 6 august 2014

Cifrele partidei lui Tudor la Sankt Petersburg

În această seară, în manşa secundă a turului al treilea preliminar al Champions League, o brigadă condusă de Alexandru Tudor (foto) a arbitrat partida Zenit Sankt Petersburg - AEL Limassol. După 1-0 pentru ciprioţi în tur, ruşii s-au apucat serios de treabă şi au avut o dominare totală: 39-2 şuturi spre poartă, 13-1 şuturi pe poartă, 16-0 la cornere. În final, s-a terminat cu scorul de 3-0 şi calificarea ruşilor, golurile desprinderii fiind marcate în minutele 88 şi 90, ultimul din lovitură de pedeapsă.
Tudor a fluierat 27 de faulturi (15 comise de gazde - 12 de oaspeţi), a acordat 4 cartonaşe galbene (1 ruşilor - 3 ciprioţilor) şi o eliminare, în tabăra oaspeţilor, încă din minutul 27, atunci când un jucător al formaţiei din Limassol a primit al doilea avertisment, fiind eliminat.
Asistenţii Aurel Oniţă şi Octavian Şovre au avut ceva mai puţin de lucru: 3 ofsaiduri (două pe atacul gazdelor şi unul singur pe cel al oaspeţilor).
Arbitru de rezervă a fost bucureşteanul Radu Petrescu.