duminică, 26 iulie 2015

Ioana Plăvan, locul 5 la aruncarea suliţei

În această seară, la Piteşti, a avut loc finala Campionatului Naţional de Atletism pentru seniori şi tineret. CSS Constantin Istrati Câmpina (club coordonat de prof. Nicolae Pavel) a fost reprezentat de o singură sportivă, Ioana Plăvan (foto), care s-a clasat pe un onorant loc 5 în proba de aruncarea suliţei. Trebuie menţionat că sportiva clubului câmpinean a fost la 17 ani cea mai tânără dintre concurentele acestei probe. Ea a reuşit o aruncare de 44,40 metri, în vreme ce ocupanta primului loc al clasamentului, Nicoleta Anghelescu (23 ani, de la Steaua Bucureşti), a câştigat competiţia cu o aruncare de 53,15 metri.
Dincolo de clasarea onorantă, pentru Ioana Plăvan finala de la Piteşti a reprezentat un plus incontestabil la capitolul experienţă competiţională, care cu siguranţă îi va fi de mare ajutor în viitoarele întreceri.