sâmbătă, 5 aprilie 2014

Aur şi argint la copii pentru atletismul câmpinean

Astăzi şi mâine la Bucureşti se desfăşoară Campionatul Naţional de Atletism în Sală pentru copii I, II şi III. Încă din prima zi a concursului, atletismul câmpinean se mândreşte cu două performanţe remarcabile:
Vanessa Manasia (antrenor Mihaela Marin) a câştigat proba de triatlon, cu 1796 puncte,la 171 puncte de ocupanta locului secund, după ce câştigase probele de 60m (8,59s) şi 800m (2.38,29min) şi se clasase pe locul al doilea la săritura în lungime, cu 4,88m.
Andreea Lungu (antrenor Mihaela Marin) s-a clasat pe locul al doilea, obţinând medalia de argint, în proba de aruncarea a greutăţii, cu performanţa de 12,47m.
În această primă zi, la startul întrecerilor s-a mai aliniat o sportivă de la clubul câmpinean, Yvonne Andreiaş, care a ocupat locul 8, la săritura în înălţime, cu 1,30m, şi locul 10, la săritura în lungime, cu 4,55m.